Szukaj
Close this search box.

Czym kierować się przy wyborze stołu?

Marzysz o dużym rodzinnym stole ale nie wiesz na jaki się zdecydować? Dopasowanie stołu, który spełni oczekiwania domowników to często nie lada duży wyczyn. Do dyspozycji mamy wydzieloną jadalnie z miejscem na bardzo duży stół lub też taki, który na co dzień będzie zajmował możliwie jak naj mniej miejsca. Kupując stół na pewno zastanawiasz się, jaki jest najlepszy materiał,  albo który model odpowiada do Twojego wnętrza. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie jak dokonać wyboru idealnego stołu na miarę Twoich potrzeb.

W tym artykule dowiesz się :
  • Jaki wybrać rozmiar stołu?
  • Jaki wybrać kształt stołu?
  • Z czego może być wykonany stół?
  • Jaka jest podstawa stołu?
  • Jakie jest wybarwienie stołu?
Rozmiar stołu

Aby wybrać odpowiedni dla Ciebie stół, potrzebny jest wymiar. Przy zakupie  stołu musisz przemyśleć, ile osób będzie zasiadać do niego, ale także należy zmierzyć miejsce w którym ma on stanąć. Ważne jest abyś po ustawieniu stołu i krzeseł, mógł swobodnie poruszać się dookoła.  Jeśli wiesz, że do stołu zasiadać będą 4 osoby, a miejsca masz nie wiele to proponuje rozwiązanie blatu w rozmiarze 110 do 140 cm. Mam też niespodziankę, producenci stołów wyszli naprzeciw trudnym wymaganiom i w ofercie znajdziemy stoły mające rozmiar nawet 90×90 cm z możliwością rozłożenia nawet do 2 metrów. Znaczenie ma też szerokość stołu. Tu znaczące jest zachowanie proporcji, ale także funkcji. Minimalna szerokość stołu powinna wynosić ok 75-90 cm. Pozwoli to na wygodne ustawienie talerzy na brzegach oraz półmisków na środku.

Dla klientów, posiadających dużą przestrzeń na stół proponujemy postawienie takiego, który będzie wygodny w użytku za równo na co dzień, ale także na spotkania towarzyskie. Tu proponowane stoły mogą mierzyć od 1,6 m nawet do 2,8 m. Taki rozwiązania, umożliwiają osiągnięcie blatu po rozłożeniu nawet do 5 metrów. A co za tym idzie, ilość osób które zasiądą do stołu może liczyć nawet 22 osoby. Niewiarygodne prawda? A to wszystko za sprawą bardzo wytrzymałego mechanizmu, dodatkowych nóg stanowiących solidna podporę oraz wkładek powiększających blat. Ciekawym rozwiązaniem jest też to, że dowolnie możesz decydować na ile osób ma być przygotowany stół. Czy sam określasz ile wkładek w danym momencie potrzebujesz dołożyć do blatu. Szerokość tych stołów to nawet 1,1 m, co tworzy ogromną ilość miejsca na środku.

Kształt stołu

Kolejnym krokiem jest zdecydowanie jaki kształ wpasuje się w aranżacje jadalni. Do wyboru mamy kwadratowy, najczęściej spotykany – prostokątny oraz dla przesądnych okrągły i owalny. A dlaczego dla przesądnych? Bo nikt nigdy nie będzie siedział na rogu! Dwa pierwsze modele to tak naprawdę, swojego rodzaju klasyk. Natomiast jeśli  przyjrzeć się bliżej okrągłym, to one również mogą się rozkładać, osiągając wymiar nawet 3 metrów. Wtedy otrzymamy kształt elipsy.. Konstrukcja tych modeli nie odbiega niczym od tych prostokątnych. Również mamy bardzo wytrzymałe prowadnice, pojawiają się dodatkowe nogi stanowiące podporę, czy też sami decydujecie o jaką ilość wkładek powiększycie blat.

Materiał stołu

Konstrukcja stołów jest prosta. Noga, oskrzynia, blat. Nie od dzisiaj wiadomo, że jednym z najbardziej wytrzymałych będzie lity- drewniany. Wtedy wszystkie elementy są produkowane ze specjalnie selekcjonowanego drewna. Nogi mogą być bardzo proste lub zdobione tak zwane toczone. Lite drewno daje tu sporo możliwości. Należy jednak wspomnieć, że wybierając ten materiał, będzie on wymagał specjalnego traktowania.

Innym ciekawym rozwiązaniem są stoły fornirowane. Zazwyczaj nogi i oskrzynia jest robiona z litego drewna, a jedyna różnica to rodzaj blatu. Wygląda to tak, że płyta meblowa MDF jest pokryta niczym innym jak litym drewnem. Czyli okleina, powstająca z płatów drewna o grubości od 1 do 4 mm. Odwzorowuje ona naturalny wygląd danego gatunku drewna, ze słojami i sękami. Jest to inna wersja drewna ale nadal wygląda wspaniale.

Trzeci typ to stoły okleinowane. Do tego można użyć okleiny meblowej PCV. Do jej produkcji stosowana jest samoprzylepna folia, na którą nanoszony jest nadruk. To opcja dzięki, której uzyskamy dowolny wygląd za równo drewna jak i innej grafiki np. żywicy.

Został nam jeszcze do omówienia blat szklany, który wykonany jest ze szkła hartowanego.  Może być bezbarwne, ale również malowane. Występuje też odmiana szkła lakierowanego zwanego lacobelem. Lacobel to szkło dekoracyjne, które powstaje poprzez lakierowanie jednej strony tafli szkła . Szklana powierzchnia blatu pięknie odbija światło i dobrze współgra z różnymi stylami wnętrz. Częstym rozwiązaniem jest pokrywanie blatów lakierowanych , dodatkowo szkłem lub lacobelem. To zastosowanie jest bardzo praktyczne bo chroni dodatkowo przed uszkodzeniami.

Oo! Zapomniałam o czymś jeszcze. Są także stoły lakierowane w całości. Najczęściej spotykane to te w kolorze białym. Pasujące do kuchni czy mebli w salonie w wysokim połysku. Ale czy wiedzieliście, że prawie wszyscy producenci umożliwiają pomalowanie stołu na kolory z każdej palety barw odpowiadającej tym używanym do malowania ścian. Przydatne prawda?

Jaka podstawa stołu

A co zrobić żeby stół się czymś wyróżniał? Możecie wybrać podstawę stołu, która będzie nie tylko podporą blatu, ale też dekoracją. Ostatnich kilka sezonów dużym zainteresowaniem cieszą się nogi metalowe. W kształcie litery „U”, mogą być też krzyżakiem lub pająkiem. Malowane są metodą proszkową. Najczęściej spotykany kolor to czarny czy grafitowy. Innym rodzajem mogą być 4 nogi z pozoru proste, ale czasem wystarczy inny rzut oka, żeby dostrzec designerski kształt każdej z nóg. Są ścięte w trójkąt, toczone i stylizowane albo też z zaoblonymi brzegami. Dostępne są także takie na postumencie czy kolumnie. Może to być prosty kształt, albo kształt litery „V”. Plusem tego rozwiązanie jest to, że żadna z osób siedzących na krześle, nie będzie miała między kolanami- nogi od stołu!

Wybarwienie stołu

Wybarwienie to pewnego rodzaju podsumowanie wszystkiego tego, o czym pisałam wam wcześniej. To jaki kolor będzie miał stół, zależy od tego jaki rodzaj materiału użytego do produkcji wybierzecie- lub na odwrót. Stoły  drewniane i fornirowane mogą być bejcowane na kolory proponowane przez producentów. Często jest to kilkanaście kolorów do wyboru, a co za tym idzie styl stołu możemy zdefiniować po jego wybarwieniu. Jeśli decydujemy się na stoły z lacobelu lub lakierowane, dostępność kolorów to cała paleta farb z linii NCS i RAL. Zielony, żółty czarny czy różowy –  nie ma żadnych ograniczeń.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że teraz zakup stołu będzie dla Ciebie  łatwy i przyjemny. Pamiętaj, że dla nas liczysz się Ty i Twoje potrzeby. Dokładamy wszelkich starań, aby sprostać oczekiwaniom wszystkich klientów. Gdy będziesz już gotowy na kolejny krok w urządzaniu wnętrza czyli zakup stołu – Koniecznie zajrzyj do nas !

20% Rabatu na wszystkie kolekcje!

Jesteście w trakcie wiosennej metamorfozy wnętrza? Nie mogliście się doczekać kiedy znowu spotkamy się w naszym salonie? To świetnie się składa.
Z okazji tak bardzo wyczekiwanego powrotu do pracy, obniżamy nasze ceny aż o 20 %

Czytaj więcej »

Z funkcją spania czy bez?

Z funkcją spania, czy bez? Jest to najczęstsze pytanie, które zadaje sobie klient chcąc kupić mebel wypoczynkowy. Sprzedawca też bardzo często o to pyta. Dlaczego? Chociażby dlatego, że nie każdy model posiada funkcję spania. Przyjrzymy się bliżej wszystkim funkcjom spania jakie mamy do dyspozycji w wypoczynkach. Sprawdzimy, która z nich będzie nadawała się do częstszego spania, a która jest tylko okazjonalna. Zapraszamy.

Czytaj więcej »
error: Content is protected !!